021-65605822
تهران جاده قدیم کرج | جاده شهریار | بعد از سعید آباد | خیابان وحید 3 پلاک 7
شنبه تا پنجشنبه
ساعت 8 الی 16
021-65605822
تهران جاده قدیم کرج | جاده شهریار | بعد از سعید آباد | خیابان وحید 3 پلاک 7
شنبه تا پنجشنبه
ساعت 8 الی 16

معرفی 9 نوع اسپیسر فونداسیون و سازه های افقی

گروهی از انواع اسپیسر (spacer) پلاستیکی بتن ، برای استفاده در انواع سطح افقی یا بستر بتن ریزی، طراحی و تولید شده اند و عمده استفاده آنها، اسپیسر فونداسیون است در این مقاله با انواع اسپیسر سازه های افقی مانند فونداسیون یا سقف ها آشنا میشوید.

برای اجرای دقیق و اصولی پوشش بتن آرماتور، به قطعات استانداردی نیاز است که ما بین میلگرد ها و  سطح بستر یا قالب بتن قرار گیرد. این وظیفه بر عهده  اسپیسر ها ( فضا ساز ها ) میباشد. این قطعات با قرار گرفتن در بین آرماتورها و قالب، پوششی مابین 15 الی 100 میلیمتر بین آنها ایجاد کرده و میتوان از اجرای پوشش دقیق بتن، اطمینان حاصل نمود. در این مقاله به معرفی انواع اسپیسر مناسب برای سازه های افقی و فونداسیون خواهیم پرداخت.

برای مطالعه بیشتر در مورد کاربرد اسپیسر پلاستیکی، همین الان روی این مقاله کلیک کنید: 

کلیک کنید :  اسپیسر چیست ؟ نکات مهم در مورد کاربرد اسپیسر پلاستیکی

 images 11

انواع اسپیسر آرپیکو بر اساس نوع کاربرد

     اسپیسر های آریپیکو از مواد پلاستیکی ساخته میشوند. پلاستیک ها که در گروه مواد مهندسی قرار میگیرند، به دلیل خواص مهندسی و قابلیت شکل دادن آسان از حدود یکصد سال قبل برای تولید اسپیسر بتن مورد استفاده قرار میگرفته اند. طراحی و تولید انواع اسپیسر آرپیکو بر اساس آیین نامه ها و استاندارد های معتبر جهانی از جمله آیین نامه انجمن بتن بریتانیا، آیین نامه انجمن بتن آلمان، توصیه نامه انجمن فولاد تقویت کننده بتن و استانداردهای تهیه شده توسط موسسه استاندارد بریتانیا و موسسه استاندارد ژاپن انجام شده است. آرپیکو با ارائه اسپیسر های با کیفیت بالا توانسته است سهم قابل توجهی از بازار این محصول را به دست آورد.

C585

الف) انواع اسپیسر های مصرفی در سازه های افقی:

     این دسته از اسپیسر میلگرد به صورت تکیه گاهی زیر میلگرد قرار میگیرند لذا عموما از آنها با کلمه اسپیسر صندلی (chair)  یاد میشود. در هنگام بتن ریزی به این اسپیسر بار زیادی وارد میشود. با این که اسپیسر های صندلی شکل بیشتر در زیر میلگرد استفاده میشوند، به همان اندازه در دیوار ها و سایر سطوح نیز قابل استفاده اند. در این مقاله به توضیح انواع این دسته از اسپیسر پلاستیکی بتن که به عنوان اسپیسر فونداسیون هم شناخته میشود، خواهیم پرداخت اسپیسر هارد ، اسپیسر ماکسی فیکس ، اسپیسر کلمپ فیکس ، اسپیسر دوبل ، اسپیسر فلت فیکس ، اسپیسر فوق سنگین سوپر استرانگ و ... از جمله مهمترین انواع اسپیسر سازه های افقی هستند. همچنین بسیاری از مشتریان اسپیسر های موجود در این دسته را به شکل سنتی ، با نام اسپیسر 5 سانتی ، اسپیسر 7 سانتی اسپیسر سنگین ، اسپیسر متوسط و ... می شناسند.

ofoghi

ب) اسپیسر های مصرفی در سازه های عمودی: 

اسپیسر های مصرفی در سازه های عمودی سازه های عمودی که به شکل دایره هستند به اسپیسر چرخی معروفند و برای بتن ریزی های عمودی مانند ستونها و دیواره ها بکار میروند که در این نوع کاربرد ها فشار زیادی به اسپیسر وارد نمی شود. اسپیسر های سازه عمودی اسپیسر چرخی ( اسپیسر خورشیدی، ویل اسپیسر  (wheel spacer) و اسپیسر کیج می باشد.

wheel spacer

اسپیسر های سازه افقی یا صندلی شکل آرپیکو که از پرمصرف ترین اسپیسر ها محسوب میشوند، از نظر طراحی و کاربرد تنوع زیادی دارند. برخی از انواع اسپیسر سازه افقی عبارتند از:

اسپیسر سنگین هارد (hard spacer):

از جمله انواع اسپیسر فونداسیون میتوان به هارد اسپیسر Hard spacer که در بازار به نام های فاصله انداز یا اسپیسر سنگین هارد HS ، اسپیسر هارد فیکس یا اسپیسر سنگین شناخته میشود، اشاره کرد. همچنین بسیاری از مشتریان سنتی اسپیسر هارد ، این محصول را به عنوان اسپیسر پایه، به نام هایی چون اسپیسر 3 سانتی ، اسپیسر 5 سانتی ، اسپیسر 7 سانتی ، اسپیسر فونداسیون و ... میخوانند و قیمت اسپیسر 5 سانتی هارد از پرتکرار ترین سوالات مشتریان از کارشناسان فروش است. 

اسپیسر سنگین هارد hs در سازه های سنگین مانند فونداسیون ها ، کف سازی های سنگین ، راه پله و همچنین مقاطع بتنی حجیم، که دارای بافت میلگردی پرحجم تر و سایز میلگردهای ضخیمتر می باشد استفاده میگردد . انواع اسپیسر هارد  مانند اسپیسر 3سانت ، اسپیسر 5 سانت و اسپیسر7 سانت برای این منظور مناسب است.

hardspacer

 ویژگی ها و قیمت اسپیسر هارد ( قیمت اسپیسر 5 سانتی ) آرپیکو : 
استحکام بسیار بالا، تحمل بار سنگین تر نسبت به ماکسی فیکس ، کیفیت تضمینی مطابق با استاندارد 7973 BSL ، مناسب و به صرفه بودن قیمت اسپیسر هارد سنگین
 اسپیسر هارد با توجه به تحمل بار نقطه ای در سه دسته جداگانه تولید می شود . برای دریافت لیست قیمت اسپیسر هارد hard spacer کلیک کنید.
IMG_9971.JPG

اسپیسر سبک کلمپ فیکس cf (clamp fix spacer):

از اسپیسر های آرماتور بندی، میتوان به اسپیسر کلمپ فیکس clamp fix یا همان cf که به عنوان اسپیسر سبک کلمپ فیکس یا فیکسچر یا حتی مینی فیکس هم در بازار شناخته میشود، اشاره کرد.

اسپیسر کلمپ فیکس در انواع کف‌ها، سقف‌های بافته شده با میلگرد سبک (حرارتی) جهت انواع سقف های کامپوزیتی، سقف های عرشه پولادی، قطعات پیش ساخته بتنی و... مورد استفاده قرار می گیرد.

 cf123

ویژگی های اسپیسر کلمپ فیکس : استحکام عالی در صورت استفاده در محل های اصولی- کیفیت عالی از نظر جنس، طراحی و تولید مطابق با استاندارد های بین المللی- مناسب و به صرفه بودن قیمت اسپیسر سبک کلمپ فیکس clamp fix spacer

کلمپ فیکس ها در کار های سبک معمولا با قطر پایین 16mm و بار نقطه ای تا 25kg مورد استفاده قرار می گیرند. در اینگونه سازه ها به دلخواه وزن شبکه میلگردی و بارهای اجرایی نسبت به سایر اجزا های سازه ای کمتر می باشد و می توان جهت ایجاد پوشش بتنی مناسب برای میلگردها، از اسپیسرهای پلاستیکی کلمپ فیکس استفاده نمود.

اسپیسر متوسط ماکسی فیکس (maxi fix spacer):

اسپیسر ماکسی فیکس mf برای ایجاد فضای پوشش بتنی در انواع سازه های میلگردی مانند : تیر ها، پوتر ها استفاده می شود. اسپیسر متوسط برای کف هایی با وزن متوسط مورد استفاده قرار میگیرد.

فاصله انداز ماکسی فیکس جهت استفاده در کارهایی با قطر میلگرد از mm 18-14 با بار نقطه ای تا 150kg پیشنهاد می شود.

اسپیسر متوسط ماکسی فیکس  با دو شاخک قفل کن ارتجاعی، در زیر میلگردهای اصلی قرار میگیرد. مقدار مصرف متوسط آن در کف های نیمه سنگین و فونداسیون به تعداد 4 عدد در هر متر مربع است. در تیر ها و پوتر ها هم به تعداد 3 عدد اسپیسر ماکسی فیکس در هر متر طول، بطوری که در هر ردیف دو عدد اسپیسر با فاصله طولی 60 الی 70 سانتیمتر از هم قرار میگیرند، می باشد.

mf fainal

اسپیسر ماکسی فیکس maxi fix spacer در بعضی از اجزای سازه ای مانند تیرها ، پوتر ها ، شناژها ، کف راه پله ها ، کف های با وزن متوسط و سقف های با وزن سبک تر، از شبکه های میلگردی با قطر میلگرد 10 الی 22 میلیمتر، بافته می شوند که در شرایط نرمال دارای وزن متوسط سازه ای، نسبت به مقاطع سنگین تر مانند فونداسیون هستند.

اسپیسر فوق سنگین سوپر استرانگ ( super strong spacer):

یکی از انواع اسپیسر پلاستیکی بتن که در سازه های افقی و خصوصا فونداسیون سنگین مورد استفاده قرار میگیرد، اسپیسر سوپر استرانگ است که در بازار با نام هایی مانند اسپیسر فوق سنگین سوپر استرانگ، اسپیسرسنگین سوپر استرانگ و اسپیسر ss  هم شناخته می شود.

اسپیسر سوپر استرانگ برای سازه های فوق سنگین ، سازه های دریایی و آرماتور بندی های فوق سنگین می باشد و از ویژگی های آن طراحی منحصر به فرد و استحکام فوق العاده می باشد.

کاربرد : در سازه‌های سنگین ، سازه های دریایی و آرماتوربندی‌های فوق سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 SS001

ویژگی ها : طراحی منحصر به فرد و استحکام فوق العاده بالا برای کار های بسیار سنگین ،  قابلیت استفاده در کف های حجیم ، درگیری کامل با بتن به دلیل وجود حفره‌های تو خالی در ساختار اسپیسر ، اقتصادی و مقرون به صرفه.

مقدار استفاده و خرید اسپیسر سوپر استرانگ : در سازه‌های سنگین مصرف این اسپیسر به میزان مصرف 4 عدد در هر متر مربع می‌باشد.

اسپیسر دوبل (Double Spacer):

یکی از انواع اسپیسر پلاستیکی بتن که در صنعت ساختمان و سازه های افقی مانند فونداسیون به کار می‌رود، اسپیسر دوبل یا به اصطلاحی دیگر دوبل اسپیسر (DS) Double spacer است که به نام هایی مانند دابل فیکس هم در بازار شناخته میشود.

کاربرد اسپیسر دوبل ( دابل فیکس ) : برای رعایت پوشش میلگرد ها در سازه هایی مانند دال ها دیوار ها،  پی ها و سایر اجسام بتنی قابل استفاده بوده و در پروژه هایی نظیر سد و تونل و سایر ساختمان ها و همچنین سازه های دو مش مثل کف سازی های قوی نیز استفاده می شود به همین خاطر به اسپیسر دوبل، اسپیسر دو شبکه هم گفته میشود.

DS00000

ویژگی ها و قیمت اسپیسر دوبل double spacer : قابلیت پوشش 30 میلیمتر برای مش های تحتانی نگهداری مش های فوقانی در ارتفاع 80 الی 150 میلیمتر، قرار گیری میلگرد تا سایز 28 بر روی پایه. مناسب بودن قیمت اسپیسر دوبل

مقدار استفاده: برای کف های دو مش در هر متر مربع از حداقل 4 عدد اسپیسر دوبل استفاده می شود.

برای دریافت لیست قیمت اسپیسر دوبل با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اسپیسر یو چیر (U chaie spacer):

اسپیسر یو چیر قطعه ای مناسب و پر مصرف است که حالت کرسی داشته و فاقد شاخک های قفل کن می باشد. لذا برای میلگرد های با قطر متنوع قابل استفاده است.

در برخی کف ها و سقف ها بنا به شرایط و ضوابط موجود، از شبکه های میلگردی بافته شده آماده استفاده می شود که به دلیل وسعت شبکه میلگردی قرار دادن اسپیسرهای معمول که دارای شاخک هستند، زیر میلگردها نسبتاً کار دشواری است. بدین منظور اسپیسر پلاستیکی یو فیکس که فقط یک کرسی نشیمن برای میلگرد است و فاقد شاخک می باشد، طراحی و تولید شده است، که قبل از پهن کردن شبکه میلگردی روی سطح چیده می شود و شبکه میلگردی روی آن قرار می گیرد.

UC

اسپیسر یو فیکس جزء اسپیسرهای با توان باربری متوسط می باشد و توان تحمل بار نقطه ای تا 200 کیلوگرم را دارا می باشد و به دلیل نداشتن شاخک، محدودیتی برای قرار گرفتن میلگرد با قطرهای مختلف روی این اسپیسرها وجود ندارد.

 

اسپیسر فلت فیکس (flat fix spacer ):

اسپیسر فلت فیکس با پایه ای صاف و مسطح مناسب برای انواع سقف های نرم و فرو رونده و کف های سبک تیرچه بلوک که توسط فوم های پلی استایرن پوشانده شده می باشد.

فلت فیکس ها جهت استفاده در کارهای سبک با قطر میلگرد 6 تا 14 میلیمتر، و بار نقطه ای تا 25 کیلوگرم استفاده میشوند.

 ff fainal

این نوع اسپیسر با داشتن دو شاخک قفل کن ارتجاعی نگهدارنده به صورت عمودی بر روی سطوح نرم در زیر میلگرد های آن قرار میگیرد. میزان مصرف و خرید اسپیسر فلت فیکس در فوم یونولیت 2 عدد در عرض فوم و به فاصله 50CM  از یکدیگر در طول فوم و در سطوح نرم و فرو رونده به تعداد متوسط 4 عدد در هر متر مربع می باشد.

اسپیسر ساید چیر (side chair spacer):

اسپیسر ساید فیکس یا اسپیسر ساید چیر ، قطعه ای منحصر به فرد و ویژه است که دارای قفل کن یکطرفه می باشد و بر خلاف سایر اسپیسرهای مشابه برای سطوح افقی که میلگرد از بالا روی اسپیسر جا زده می شود ، اسپیسر پلاستیکی ساید فیکس از بغل به میلگرد جا زده می شود.

کاور پلاستیکی ساید فیکس جزء گروه اسپیسرهای پلاستیکی با توان باربری متوسط محسوب می شود . قابلیت ویژه نصب از بغل در مواردی بسیار حائز اهمیت و چاره ساز خواهد بود.

sc1

ممکن است گاهاً پس از اسپیسر گذاری و بافت میلگردها و نصب و تثبیت روی اسپیسرها، مشخص شود که تعداد اسپیسرکارگذاری شده به دلایل مختلف از جمله تعداد استاندارد در متر مربع ، تناسب با وزن سازه میلگردی و ... مناسب نیست و نیاز به افزایش تعداد اسپیسرها وجود داشته باشد.

بدیهی است که در این گونه موارد بلند کردن شبکه میلگردی جهت گذاشتن اسپیسر و یا بازکردن شبکه میلگردی جهت اسپیسر گذاری مجدد، کاری سخت و پر هزینه و در عین حال زمانبر است . در این موارد اسپیسر ساید فیکس با قابلیت جا زدن از بغل ، بدون نیاز به تغییر در سازه میلگردی، چاره ساز خواهد بود. اسپیسر ساید فیکس قادر به جای دادن میلگرد از قطر 12 تا 25 میلیمتر درون شاخک قفل کننده خود می باشد و توان تحمل بار نقطه ای تا 200 کیلوگرم را دارا می باشد.

اسپیسر راند ( دایره ای ) round spacer :

سبک و قطعات پیش ساخته می باشد . رانـد بیس قادر به تحمل بار نقطه ای تا 200 کیلوگرم می باشد و با توجه به نداشتن کارگیر محدودیتی برای قرارگیری میلگرد با سایزهای مختلف برای اسپیسر پلاستیکی راند بیس وجود ندارد.

    کاربرد اسپیسر راند: 

مصرف در سطوح گسترده و تخت برای دال ها ، سقف های سبک و قطعات پیش ساخته ، در برخی مقاطع ماننده کف سازی سوله ها و همچنین درسقف هایی که با ضخامت کم انجام می شود ، به آسانی قابل استفاده می باشد .

    ویژگی های اسپیسر راندبیس : 

دارای سطح بزرگ و محکم ، تحمل بار نامناسب ، استفاده بسیار آسان ، مقرون به صرفه بودن آن .

RS01


آرپیکو تولید کننده با کیفیت ترین اسپیسر بتن و اسپیسر کاشی و سرامیک در ایران

شرکت آرپیکو طراح و تولید کننده بهترین انواع اسپیسر بتن ، اسپیسر کاشی ، اسپیسر سرامیک و بسیاری از دیگر متعلقات مربوط به اسپیسر بر اساس آیین نامه ها و استانداردهای معتبر جهانی از جمله آیین نامه انجمن بتن بریتانیا، آیین نامه انجمن بتن آلمان، توصیه نامه انجمن فولاد تقویت کننده بتن (CRS) و استانداردهایی مانند استانداردهای تهیه شده توسط موسسه استاندارد بریتانیا و موسسه استاندارد ژاپن است.

برای آشنایی بیشتر با  انواع اسپیسر میلگرد و محصولات آرپیکو و قیمت اسپیسر بتن ، میتوانید از صفحات این سایت استفاده کرده و یا با کارشناسان ما که آماده مشاوره و پاسخگویی به تمام سوالات شما هستند، تماس بگیرید.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

همیشه بروز باشید

Please enable the javascript to submit this form

icon
icon
icon
استعلام قیمت
با ما در تماس باشید
برای مشاوره رایگان انتخاب محصول و استعلام فوری قیمت ها پیام بگذارید:
آرپیکو
کارشناس فروش
آنلاین

منو

شرکت آرپیکو