ماله شانه ای کاشی کاری

سایر مجموعه ها:

ماله شانه‌ای کاشی کاری نوعی  از ابزار صنعت ساختمان و ابزار کاشی کاری  است که برای ایجاد پستی و بلندی و هموار سازی در سطوح مختلف ساختمان از جمله کف‌پوش، دیوارپوش و نما استفاده میشود.

پیام در واتس اپ
توضیحات محصول:

ماله شانه‌ای کاشی کاری نوعی  از ابزار صنعت ساختمان و ابزار کاشی کاری  است که برای ایجاد پستی و بلندی و هموار سازی در سطوح مختلف ساختمان از جمله کف‌پوش، دیوارپوش و نما استفاده میشود. ماله شانه ای از طریق تنظیم پستی و بلندی و ایجاد خطوط در سطح انواع ملات‌های مختلف و اتصال مصالح به یکدیگر  نقشی اساسی در تسهیل کار کاشی کاران ایفا میکند.

استفاده از ماله و فرایند ماله‌کشی به مهارت بالایی نیاز دارد که با میزان تجربه فرد مجری رابطه مستقیم دارد.

از ماله در اجرای عملکردهایی چون مسطح کردن، مخلوط کردن، شکل‌دهی و برداشتن مصالح ساختمانی چون گچ و سیمان و ماسه و انواع ملات متشکل از این مواد و همچنین شکستن متریالی چون آجر و سنگ استفاده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به معرفی اجمالی نوعی از این ابزار به نام ماله کاشی‌کاری بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ماله کاشی‌کاری

ماله کاشی‌کاری ابزاری ساختمانی جهت پخش و مسطح کردن ملات و چسب به‌منظور نصب کاشی و سرامیک در بخش موردنظر ساختمان از جمله کف‌پوش، دیوار داخلی و خارجی ساختمان است.

در هنگام استفاده از ملات یا انواع چسب کاشی کاری بر روی سطح دیوار یا پشت کاشی استفاده از ماله برای ازبین‌بردن فضاهای خالی امری رایج و البته لازم است. ماله کاشی‌کاری در دو نوع ساده و شانه‌ای به بازار عرضه می‌شوند:

ماله کاشی‌کاری ساده

همان‌طور که از نام این ابزار مشخص است، سرتاسر سطح این ماله مسطح بوده و معمولاً به‌صورت شکل هندسی مستطیلی ساخته می‌شود.

جنس ساخت ماله ساده از فلز فولاد بوده و به طور عمده در سایز استاندارد ۱۴*۳۰ سانتی‌متری تولید می‌شود. ماله ساده دارای استحکام و قدرت ایجاد صیقلی قابل‌قبولی بر روی انواع ملات‌های ساختمانی است.

ماله شانه‌ای کاشی‌کاری

این نوع از ماله که به ماله دندانه‌دار نیز مصطلح است، کاربردی مرسوم‌تر از نوع ساده خود در انجام فرایندهای کاشی و سرامیک کاری دارد. ماله شانه‌ای کاشی‌کاری دارای دو بخش است؛ یک بخش مسطح و بخش دیگر دارای دندانه.

قسمت مسطح این ماله جهت صاف کردن ملات یا چسب بر روی دیوار و سمت دندانه‌دار آن جهت ایجاد الگویی از پستی‌وبلندی پیش از فرایند قرار دهی کاشی و سرامیک بر روی دیوار به کار می‌رود.

این امر موجب استحکام و چفت شدن هرچه بیشتر اتصال بین کاشی یا سرامیک با ملات و سطح کاشی‌کاری خواهد شد.

اندازه های ماله شانه ای کاشی کاری

ماله شانه‌ای شرکت آرپیکو در دندانه‌های ریز و درشت از سایز ۲ میلی‌متر تا سایز ۲۰ میلی‌متر در اشکال هندسی مربع یا منحنی ساخته می‌شود.

متریال ساخت این نوع از ماله نیز از فولاد بوده و همچون نوع ساده از استحکام و کارایی بالایی به‌منظور مسطح کردن و یا فرم دادن انواع ملات و چسب برخوردار خواهد بود.

ماله شانه‌ای کاشی‌کاری با دندانه‌های ریز به‌منظور آماده‌سازی ملات و یا چسب کاری کاشی و سرامیک‌های قطع کوچک و ماله‌های شانه‌ای با دندانه‌های درشت برای ملات کشی و یا مسطح‌سازی انواع سطوح ناهموار به کار می‌روند.

به‌عنوان‌مثال استفاده از ماله دندانه‌دار ریز برای نصب کاشی و سرامیک دیواری و ماله دندانه‌دار درشت در اجرای کف‌پوش سرامیکی متداول است.

تفاوت ماله بنایی و ماله کاشی‌کاری

با وجود کاربری یکسان ماله بنایی و ماله کاشی‌کاری، این دو نوع ابزار دارای تفاوت‌هایی در نوع کارکرد با یکدیگر هستند. 

ماله بنایی که مکانیزمی شبیه به ماله ساده کاشی‌کاری دارد دارای لبه‌هایی مسطح بوده و فاقد شیار و دندانه است. این نوع از ماله به‌منظور انجام فرایندهای ساختمانی اعم از گچ‌کاری و سیمان‌کاری به کار می‌رود.

اما همان‌طور که اشاره کردیم در ساخت ماله کاشی‌کاری علاوه بر بخش مسطح، یک قسمت به‌صورت شیاردار و یا دندانه‌دار نیز در سطح آن تعبیه شده است. طراحی فرم این نوع از ماله تجربه استفاده‌ای خوش‌دست و بدون ایجاد خستگی را برای کاشی‌کار مهیا می‌کند.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید