021-65605822
تهران جاده قدیم کرج | جاده شهریار | بعد از سعید آباد | خیابان وحید 3 پلاک 7
شنبه تا پنجشنبه
ساعت 8 الی 16
021-65605822
تهران جاده قدیم کرج | جاده شهریار | بعد از سعید آباد | خیابان وحید 3 پلاک 7
شنبه تا پنجشنبه
ساعت 8 الی 16

اسپیسر چیست ؟ نکات مهم در مورد کاربرد اسپیسر پلاستیکی

در این مقاله با ماهیت و کاربرد اسپیسر بتن آشنا میشوید و تاثیر استفاده از انواع اسپیسر پلاستیکی بتن در طول عمر سازه ها را مرور میکنیم. همچنین به موضوعات دیگری همچون اسپیسر کاشی و سرامیک و قیمت اسپیسر بتن خواهیم پرداخت.

اسپیسر یا فاصله گذار چیست؟نکات مهم در مورد کاربرد اسپیسر پلاستیکی

آیا میدانستید بر اساس مطالعات رسمی، به ازای هر 2 میلیمتر کاهش در حداقل پوشش بتن الزامی، 10 سال از عمر سازه کم میشود!؟ در رابطه با نقش اسپیسر یا فاصله انداز پلاستیکی در مقابله با تهدیدِ خوردگی و اکسید شدن آهن موجود در سازه های بتنی چه میدانید؟ در این مقاله به طور ساده و جامع با کاربرد اسپیسر بتن و انواع اسپیسر پلاستیکی در صنعت ساختمان آشنا خواهید شد.

اسپیسر چیست ؟ قیمت اسپیسر آرپیکو

این واژه ( spacer ) از معنی فضا و فضا دادن یا فاصله گذاشتن به دست آمده است. در تعریف استاندارد، هر قطعه ای که برای ایجاد و حفظ فاصله الزامی میان قالب و میلگرد در حین عملیات بتن ریزی استفاده شود، اسپیسر نامیده میشود.

اسپیسر پلاستیکی با عناوین دیگری مانند فاصله انداز میلگرد ، فاصله نگهدار میلگرد ، کاور میلگرد، فاصله گذار میلگرد و … هم در میان کاربران نامیده میشود.

به طور کاملا خلاصه میتوان گفت که اصلی ترین کار انواع اسپیسر ، ایجاد فاصله مناسب بین زمین یا قالب های بتنی با میلگرد و آرماتور و همچنین حفظ فرم و ساختار آرماتور، حین عملیات بتن ریزی است. انواع دیگری از اسپیسر ها هم وجود دارند که برای ایجاد فاصله بین کاشی و سرامیک استفاده میشوند که به آنها هم خواهیم پرداخت. اما دلیل حفظ این فاصله چیست؟ در ادامه این مقاله خواهید خواند.

 

spacer.ir

دلیل استفاده از اسپیسر پلاستیکی بتن

موارد استفاده از اسپیسر پلاستیکی به دو دسته اسپیسر بتن (شامل اسپیسر فونداسیون ، اسپیسر ستون و ...) و اسپیسر های کاشی و سرامیک ( صلیب کاشی و سرامیک ) تقسیم می‌شود.

اسپیسر بتن:

بتن تقویت شده با میلگرد های فولادی یکی از پر استفاده ترین مصالح ساختمان سازی است؛ اما یکی از نقص های اصلی آن، تاثیرپذیری از محیط و شرایط بیرونی است که به شدت از استحکام و طول عمر سازه می کاهد. اسپیسر پلاستیکی شرایطی را فراهم میکند تا میلگرد ها نهایت فاصله را از عوامل محیطی داشته و توسط پوشش بتنی، احاطه شوند.

در واقع اکسیژن و رطوبت محیط میتوانند با تسریع در خوردگی میلگرد باعث افت خواص آن شوند. در شرایط مرطوب، رطوبت جو از میان پوشش بتنی عبور کرده و به میلگرد فولاد میرسد. واکنش شیمیایی این عوامل با میلگرد سبب اکسید شدن سطح آن شده و میلگرد زنگ میزند.

افزایش حجم ناشی از زنگ زدگی میلگرد، پوشش بتنی را به بیرون فشار داده و موجب خرد شدن آن میشود.

خرد شدن بتن علاوه بر کاهش ضخامت موثر، پوشش بتنی مقطع میلگردها را کم میکند و به طبع آن استحکام میلگرد تقویت کننده کاهش می یابد و در نتیجه پیوند بین فولاد  و بتن کاهش می یابد و احتمال لغزش (slippage) افزایش می یابد. 

این فرایند علاوه بر خدشه دار کردن زیبایی سطوح ظاهری، سازه بتنی را بسیار تضعیف کرده و خسارات اقتصادی هنگفتی را وارد می نماید.

اسپیسر چیست ؟ قیمت اسپیسر آرپیکو

اسپیسر کاشی و سرامیک:

نوع دیگری از اسپیسر ها وجود دارد که برای اصلاح فرایند فاصله گذاری در کاشی و سرامیک استفاده می شود. اسپیسر کاشی و سرامیک با نام اسپیسر صلیبی یا صلیب کاشی و سرامیک هم شناخته میشود. یکسان کردن فاصله حین بندکشی کاشی، سرامیک، سنگ  و آجر نما، ایجاد ظاهری بسیار زیبا در پایان کار، ایجاد درز های منظم و گونیا با فواصل یکسان، قرارگیری کاشی ها در یک ردیف و به طور منظم برای ایجاد پوششی یکپارچه، از مهمترین کاربرد های انواع اسپیسر کاشی و سرامیک است. قیمت صلیب کاشی به قدری پایین و به صرفه است که امروزه اکثر کاشی کاران کهنه کار و مدرن، شیوه های قدیمی را ترک کرده و با استفاده از صلیب کاشی، دقیق ترین فواصل را بین کاشی ها ایجاد میکنند. 

spacer TS3

 استفاده از اسپیسر در شرایط جوی ایران و زنگ زدگی در قلب بتن

مشکلات مربوط به زنگ زدن در محیط های نمکی، مانند مناطق کویری و ساحلی که در کشور ما نیز کم نیستند، بسیار حاد و جدی است؛ زیرا املاح سبب تسریع در خوردگی میلگرد های تقویت کننده میگردد. در مناطق گرمسیری که بیشتر بارندگی در مدت کوتاهی از سال صورت می پذیرد نیز، مشکلات خوردگی به ویژه در سازه های مسکونی و صنعتی بسیار شایع است.

بر اساس مطالعات رسمی منتشر شده، هر دو میلیمتر کاهش در حداقل پوشش بتنی الزامی، باعث کاهش 10 سال از عمر نهایی سازه می گردد.

در سازه های ساخته شده با بتن مسلح یا پیش تنیده، ضخامت پوشش بتنی که بر روی میلگرد تقویت کننده فولادی قرار میگیرد، اثر زیادی بر دوام سازه و همینطور میزان محافظت آن در برابر آتش دارد.

به طور خلاصه باید گفت از که اسپیسر چند کار اساسی انجام می دهد که مهمترین آنها ایجاد فاصله مناسب بین قالب و میلگرد برای پوشش کامل میلگرد با بتن است؛ بدین وسیله، تماس میلگرد یا سازه فلزی با اکسیژن و شرایط مخرب و موثر بر خوردگی و اکسید شدن، نزدیک به صفر گردد.

حال نسبت به شرایط محیطی و وسعت سازه، اسپیسر مناسب هر بخش از پروژه باید انتخاب و مصرف شود. اسپیسر ها تنوع بسیار زیادی با توجه به نیاز های مختلف ساختمان سازان دارند. از گونه های پر مصرفی مانند اسپیسر هارد ، تا دیگر انواع اسپیسر فونداسیون و اسپیسر آرماتور مانند اسپیسر چرخی ، اسپیسر کاشی و سرامیک ، اسپیسر ماکسی فیکس ، اسپیسر کلمپ فیکس و ده ها نوع دیگر، توسط متخصصان طراحی و تولید شده است.

 

شرکت آرپیکو تولید کننده اسپیسر بتن و اسپیسر کاشی و سرامیک با بهترین کیفیت موجود در ایران

شرکت آرپیکوبا داشتن سالها تجربه و تخصص در حوزه صنعت ساختمان و تولید اسپیسر پلاستیکی ، به یکی از نام های درخشان در میان فعالان این عرصه تبدیل شده است. طراحی و تولید بی نقص اسپیسر پلاستیکی ، تخصص کارشناسان ماست که در سالهای متمادی، اعتماد و رضایت مشتریان را برای آرپیکو به ارمغان آورده است.

برای آشنایی بیشتر با  انواع اسپیسر و محصولات آرپیکو و قیمت اسپیسر بتن ، میتوانید از صفحات این سایت استفاده کرده و یا با کارشناسان ما که آماده مشاوره و پاسخگویی به تمام سوالات شما هستند، تماس بگیرید. 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

همیشه بروز باشید

Please enable the javascript to submit this form

icon
icon
icon
استعلام قیمت
با ما در تماس باشید
برای مشاوره رایگان انتخاب محصول و استعلام فوری قیمت ها پیام بگذارید:
آرپیکو
کارشناس فروش
آنلاین

منو

شرکت آرپیکو